Ingyen hőszivattyú és napelem lakosság részére

INGYEN HŐSZIVATTYÚ ÉS NAPELEM LAKOSSÁG RÉSZÉRE

Ingyen hőszivattyú és napelem lakosság részére

Itt a hatalmas lakossági pályázat hőszivattyúra is

Háromféle konkrét beruházási célra összesen 3-11,5 millió forint közötti, 100%-ban vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el az országos átlagjövedelemnél kevesebbet kereső háztartások és önerő nem szükséges a pályázat megvalósításához. Megyénként lehet majd pályázni 4 szakaszban, leghamarabb várhatóan november 15-től. 

Miről szól a pályázat?

A napelemes és fűtési rendszerek támogatásáról szóló pályázat lesz az első nagyszabású, lakosságnak szóló klímavédelmi pályázat a magyar Helyreállítási Terven (HET) belül. A pályázat keretösszege több mint 201 milliárd forint és számítások szerint ez mintegy 35 ezer háztartást érintene, és alapvetően a családosokat, és

AZ ORSZÁGOS ÁTLAGJÖVEDELEMNÉL KEVESEBBET KERESŐ HÁZTARTÁSOKAT CÉLOZNÁK MEG.

A pályázat eredményeként azt várják, hogy Magyarországon 175 megawatt beépített új napelemkapacitás létesüljön, ez egynegyedével növelné meg a háztartási erőművek kapacitását, harmadával emelné a megújuló energiát termelők háztartások számát, és 50 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenéssel járna.

Mikor indul a pályázat?

Steiner Attila ismertette, hogy a pályázatot négy ütemben hirdetik majd meg régiós csoportosításban, egy hetes csúsztatásban, az első ütem 2021 november 15-étől indulna 2021 december közepéig, több mint 100 milliárd forint kerettel.

A pályázaton 100 százalékos vissza nem térítendő támogatást lehetne kapni, a lebonyolító az ÉMI Nonprofit Kft. lesz.

A PÁLYÁZATOT AZOK ADHATJÁK BE, AHOL AZ EGY FŐRE JUTÓ ÖSSZEVONT JÖVEDELEM ÉVI 4 MILLIÓ 850 EZER FORINT ALATT VAN EGY HÁZTARTÁSON BELÜL, ÉS AZ INGATLAN ALKALMAS NAPELEM TELEPÍTÉSÉRE.

A tervek szerint csak napelemes rendszer kiépítésére bruttó 2,8 millió forintot, napelemre és fűtéskorszerűsítésre fűtőpanellel 9,3 millió forintot, napelemre és fűtéskorszerűsítésre hőszivattyúval 11,55 millió forint támogatást kaphat egy pályázó.

Legfontosabb tudnivalók

  • Önerő nem szükséges a pályázat megvalósításához, és állandó lakcím kell abban az ingatlanban, amelyen a beruházás megvalósul, emellett pedig meg kell felelni a jövedelmi előírásnak (lásd alább).
  • Támogatás 3 műszaki tartalom egyikére igényelhető: (1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése VAGY (2a) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése infra- vagy fűtőpanelekkel VAGY (2b) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval
  • Pályázók köre: a beruházással érintett ingatlanban (rész)tulajdonjoggal rendelkező, a 2020. évben jövedelemmel rendelkező (jelen pályázati felhívás szempontjából a nyugdíj is jövedelemnek minősül) magánszemélyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmük egy főre jutó összege 0 és 4.850.000 forint közé essen.
  • A kiiírás konkrétan rögzíti is a jövedelem kiszámítási képletet: a számlálóba ez kerül: “beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelme”, a nevezőbe pedig ez: “beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek száma (jövedelemmel nem rendelkező, eltartott személyeket is ideértve)” és az osztással kapott összeg legfeljebb 4 millió 850 ezer forintot érhet el. Ez tehát azt jelenti, hogy ha például egy kétkeresős háztartásban az egyik fél az átlagnál jobban keres, míg a másik fél keveset, akkor a kettőjük együttes jövedelmének átlagát kell figyelembe venni a 4,85 milliós korlátnál és ha kiskorú gyermekek is laknak az ingatlanban, akkor az egy főre jutó átlag még alacsonyabb.
  • Vissza nem térítendő támogatás igényelhető, ahol a támogatás intenzitása: 100%.
  • Elnyerhető támogatás legfeljebb az (1) esetén bruttó 2.896.108 Ft, (2a) esetén bruttó 9.368.464 forint, (2b) esetén bruttó 11.559.214 Ft
  • Támogatásban várhatóan 34.920 család részesül.
  • Pályázatokat 4 ütemben, megyénként eltérő beadási időpontokkal, de rögzített megyei támogatási keretre lehet benyújtani. Az első beadás várhatóan 2021. november 15-étől kezdődik megyénként ütemezetten.
  • A beruházás csak a Kivitelezői listáról választott, szerződött kivitelezővel valósítható meg