You are currently viewing 5 érv a rendszeres klímakarbantartás mellett

5 érv a rendszeres klímakarbantartás mellett

1. Egészségünk megőrzése

A klímaberendezés rendszeres karbantartásával megelőzhetőek a klíma egészségkárosító hatásai, amelyeket az elhanyagolt légkondicionálóknál tapasztalhatunk. Jelentős mennyiségű port, atkát szűr ki a lakás levegőjéből működése közben klímaberendezésünk. A beltéri egységben a hőcserélő rendszeres fertőtlenítése nélkül ez a por egy aktívan fertőző réteget, biofilmet hozhat létre a klíma hőcserélőjén, a cseppvíztálcában és az elvezetőcsőben. Miért kell karbantartani a klímát rendszeresen?

A karbantartás során eltávolíthatjuk a lerakódásokat vegyszeres kezeléssel. A kültéri egység szervizelése pedig a lerakódott por, a szálló növényi részek (pl. nyárfák szálló termése) miatt szükséges. Ezek a szennyeződések rontják a klíma hatásfokát és a karbantartás elmaradása esetén a készülék használhatóságának ideje is lecsökkenhet. Egy idősebb készüléknél szükséges lehet a hűtőközeg pótlása, amivel megakadályozzuk, hogy a klíma rossz üzemi körülmények között működjön a nem megfelelő gáznyomással, folyamatosan túlterhelve a kompresszort és elégtelen teljesítményt leadva a hőcserélőn.

Ezenkívül fontos része a klíma karbantartásnak a gombamentesítés. A készülék cseppvíz tárolójában a gombák és baktériumok elszaporodnak és az első bekapcsoláskor a légkondícionáló megforgatja a spórákat tartalmazó levegőt a lakásban. Enyhe esetben köhögés, de hosszabb távú kitettség és gyenge immunrendszer esetén akár asztma vagy legionella betegség is kialakulhat.

A karbantartás mindig megelőzés legyen, ne csak akkor gondoljunk erre, amikor már kellemetlen szagokat érzünk a légkondicionálónk beindításakor!

A betegségek mind elkerülhetőek a rendszeres, szakemberek által végzett klíma tisztítással, légkondi karbantartással, amely magában foglalja a készülék fertőtlenítését is.

2. Gyártói garancia megtartása

Működtesse biztonságosan a klímátA klímaberendezés szakszerű karbantartást igényel. A készülék szakszerű és megfelelő időközönkénti karbantartás hiánya esetén elveszíti a garanciát. A szükséges minimális karbantartások gyakoriságát az üzembe helyező adja meg. (pl. belvárosban vagy nyárfavirágzásnak kitett helyeken gyakrabban szükséges.)

Karbantartással biztosítani kell, hogy a berendezés tiszta legyen és a hőcsere valóban, akadály nélkül megtörténhessen. A szűrők tisztítása mellett biztosítani kell, hogy a kül- és beltéri egységekben is a hőcserélők és a motortestek is tiszták legyenek. Ez garantálja  a légkondi hosszú távú működését és így a berendezés gyártója  fenntartja a készülékre a garanciát.

3. Klíma élettartam növelése

A készülékek rendszeres karbantartása, átvizsgálása garantálja, hogy a meghibásodás esélye, vagy működésében kiesett idő ne fordulhasson elő. A gyors és hatékony segítség, illetve a megelőzés több szempontból is életmentőnek bizonyulhat a közvetett költségek tekintetében. Hiszen a klímaberendezések tisztítási és karbantartási költsége eltörpül az esetleges javítási költség, vagy a be nem tervezett állásból adódó kiadások mellett.

A kültéri egység szervizelése pedig a lerakódott por, a szálló növényi részek (pl. nyárfák szálló termése) miatt szükséges. Ezek a szennyeződések rontják a klíma hatásfokát és a karbantartás elmaradása esetén a készülék használhatóságának ideje is lecsökkenhet. Egy idősebb készüléknél szükséges lehet a hűtőközeg pótlása, amivel megakadályozzuk, hogy a klíma rossz üzemi körülmények között működjön a nem megfelelő gáznyomással, folyamatosan túlterhelve a kompresszort és elégtelen teljesítményt leadva a hőcserélőn.

A klíma- berendezésekkel kapcsolatban a karbantartás és szervíz kérdése még inkább fokozott jelentőséggel bír.

 

4. Energia felhasználás csökkentése

A klíma időszakos felülvizsgálata műszaki okok miatt is indokolt, az élettartam növelése mellett az energiafelhasználását is csökkenthetjük klímánknak. Lényeges, hogy a levegő szabadon áramolhasson a két hőleadó egység lamellái között, a készülék ugyanis ezen a levegőn keresztül adja le teljesítményét.

A kültéri egységen rengeteg levegő halad keresztül. Mivel a kondenzátor (kültéri hőleadó egység) lamellái igen sűrűek, a levegőben szálló szösz és por egy igazi szőnyeget képes szőni rajta, amin a levegő később, már nem tud keresztül áramolni. A beltéri egységnél ugyanez a helyzet: itt a szűrő telítődik porral, ami idővel elzárja a levegő útját.

Ilyenkor a klímagép nem tudja leadni a szükséges hőt, túlterhelt állapotban dolgozik, csak használódik, fokozottabban kopik és hiába fogyasztja az áramot. Ez idővel meghibásodáshoz vezet.

Tehát, a tisztításnak mindkét egységet (külső és belső) érintenie kell, mert a karbantartás csak így teljes. Ezzel pedig energia megtakarítást érhetünk el a használat során.

 

5. Klímaberendezésünk biztonságos működtetése

Miért kell karbantartani a klímát rendszeresen?Amikor egy légkondi hosszabb távon nem megfelelően, hibás állapotban működik, veszélyes helyzeteket, akár baleseteket is okozhat (pl. elektromos zárlat). A rendszeres karbantartás biztosítja a klíma biztonságos üzemeltetését és megfelel a hatósági előírásoknak, követelményeknek is.

 

Felhasználási területek alapján a karbantartás gyakoriságára ajánlások:

1. Évente 1 alkalommal
pl.: Lakossági felhasználás, kevésbé forgalmas helyen lévő irodák, üzletek- csak hűtésre használt klíma készülékek esetén (ajánott időszak a munka elvégzésére: október-március)

2. Évente 2 alkalommal
pl.: Lakossági felhasználás hűtésre és fűtésre, forgalmas helyen lévő irodák, üzletek- csak hűtésre használt klíma készülékek esetén (október és március)

3. Évente 3-4 alkalommal
pl.: Szerver szobák hűtésére, forgalmas helyen lévő irodák, üzletek- hűtésre és fűtésre használt klíma készülékek esetén (rendszeresen)

Szükség van a karbantartásra, ha alig használtam a klímát?

Gyakran elhangzó érv az ügyfelek részéről, hogy felesleges még karbantartást végezni, hiszen csak párszor kapcsolták be a légkondicionálót egy szezonban, nem használják folyamatosan. Sajnos ez a gombásodás, szennyeződés szempontjából nem sokat számít. Gondoljuk csak végig, mennyi por rakódna a bútorokra egy év alatt a lakásban!

A légkondicionáló ezt a poros levegőt keringeti, szűri, naponta akár 30-szor is átkeverve a hűtőbordákon a szoba teljes légmennyiségét és ezáltal a hőcserélőkön is megtapadnak a szálló por szemcséi.

A légkondicionálók burkolata alatt lévő szűrőbetétek csak a por nagyobb szemcséit képesek megfogni, a hőcserélőre jutott mikroszemcsék pedig egy filmszerű réteget hoznak létre, amelyek melegágyai a gombáknak, baktériumoknak a nedves, párás környezetben. Ráadásul a pókok, bogarak is beköltöznek igen gyakran a légkondi kondenzvíz kivezető csövébe, bekapcsolás után pedig csodálkoznak sokan, hogy a beltéri egységből a falon folyik ki a víz.

 

Klíma karbantartási díjaink:

Gombátlanítás és antibakteriális tisztítás 1 db beltéri egységnél 6000 Ft+áfa

Igény szerint ÁFA mentes számlát tudunk kiállítani!

Mi tartozik bele a klíma karbantartásba?

  • Beltéri egység szűrőjének és burkolatának tisztítása
  • Kültéri egység légkondenzátorának kifúvatása
  • Beltéri egység gomba- és baktériummentesítése (légionella)
  • Elektromos bekötések ellenőrzése
  • Kondenzvíz kifolyásának ellenőrzése
  • Készülék elektronikájának és automatikájának ellenőrzése
  • Hűtőkör ellenőrzése
  • A szerelő munkadíja
  • A munkaterületre történő kiszállás költsége
  • Próbaüzem, áramfelvétel mérése

 

Klíma tisztítás Szentesen és vonzáskörzetében

Hívjon minket bizalommal:

Orosz Csaba +36 70 638 4323

vagy email: sinusklima@gmail.com